Instagram Hesabınızı Neden Devre Dışı Bırakmanız Gerekir?

Siz de diğer fotoğraf fanatikleri gibiyseniz sizin de muhtemelen bir Instagram hesabınız vardır. Instagram, Facebook'a ait olan yüksek performans gösteren sosyal medya ağı olup aylık 500 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Ancak, pek çok kişi gizliliklerinin ihlal edilmesi korkusuyla Instagram hesaplarını devre dışı bırakma kararı alıyor. WhatsApp'ın da (Facebook'a ait olan bir başka şirket) bu yıl  kullanıcı verilerini Facebook ile paylaştıkları yeni politikasının kullanıcılar tarafından sorgulandığı göz önünde bulundurulduğunda bu endişe mantıklıdır. Instagram'da da benzer bir durum yaşanıyor olabilir mi? Sayısız kullanıcı için güvende olmak üzgün olmaktan daha iyidir. Bu nedenle, Instagram hesabınızı nasıl 3 hızlı adımda kolayca silebileceğinizi sizinle paylaşıyoruz.

Sakın internetin size göz atmasına izin vermeyin

Ücretsiz Deneyin
Adım adım rehberimizle Instagram hesabınızı nasıl kalıcı olarak silebileceğinizi öğrenin.

Instagram Hesabınızı Kalıcı Olarak Silmek

Sildikten sonra Instagram hesabınız artık var olmayacak ve insanlar sizi Facebook'ta aratamayacak ve artık profilinize erişim sağlayamayacaktır. Instagram hesabınızı silmek için aşağıdaki 3 adımlık kolay rehberimizi izleyin.
  1. Instagram hesabınızda oturum açın ve Hesabını Sil sayfasına (sadece web uygulamasından erişilebilir) gidin.
  2. Hesabınızı Neden Siliyorsunuz alanının yanında aşağı açılır menüden bir seçenek seçin.
  3. Hesabımı Kalıcı Olarak Sil alanına tıklayın veya dokunun.
İşte bu kadar. Instagram hesabınız kalıcı olarak silindi.
Adım adım rehberimizle Instagram hesabınızı nasıl kalıcı olarak silebileceğinizi öğrenin.

Gizliliğinizi Korumanın Başka Yolları

Instagram hesabınızı silmeye ek olarak, sosyal ağları kullanarak çevrimiçi gizliliğinizi korumak için başka adımlar da atabilirsiniz. Birinci adım farkındalıktır ve şunların farkında olmalısınız:
  • Sosyal medyada yayınladığınız bilgiler herkese açıktır, bu yüzden yayınlamadan önce düşünün.
  • Gizlilik ayarlarınızı yönetseniz de Instagram kullanıcılardan bilgi topladığı için yine de "arka planda" gizlilik endişeleri vardır.
  • Genellikle yayınladığınız fotoğraflarla ilişkili meta veriler bulunur ve bunlar fotoğrafın çekildiği konum, saat ve tarih gibi açıklayıcı bilgileri içerir.
  • Sosyal medya uygulamalarınızın başka uygulamalara nasıl bağlandığını ve programlar arasında veri paylaşımının gerçekleşebileceğini bilin.
Sosyal ağları kullanırken gizliliğinizi korumak için şunları da yapabilirsiniz:
  • Paylaşmadan önce düşünün: sosyal medya üzerinde paylaşılan bilgiler herkese açıktır, bu yüzden çok sayıda insan tarafından görünür olduğunu unutmayın.
  • Gizlilik politikasını okuyun: Sosyal ağın gizlilik politikasını anladığınızdan ve ayarlarınızı buna göre yaptığınızdan emin olun ve bilgilerinizin nasıl toplandığının, kullanıldığının veya satıldığının farkında olun. Bilgilerin aynı mülkiyette şirketler arasında (örneğin Instagram ve Facebook) arasında paylaşılabileceğini bilmek önemlidir.
  • Gizlilik ayarlarınızı yapın: Bilgilerinizin nasıl paylaşıldığını ve nelerin gizli tutulduğunu kontrol etmek için uygulamalardan gizlilik ayarlarınızı yapın.
Kaynak: Instagram Yardım Merkezi