Bing Geçmişinizi Neden Silmelisiniz?

Bing dünya çapında milyonlarca insanın internette bilgi aramak amacıyla kullandığı bir arama motorudur. Microsoft tarafından geliştirilmiş olan Bing çoğu cihazda çalışan güvenilir bir arama platformudur. İnsanlar tarayıcılarının sakladığı bilgileri silmek için Bing geçmişlerini silmektedir. Zaman içinde, bu saklanan bilgiler internet bağlantınızı yavaşlatıp internet gizliliğinizi tehdit edebilir.
Bu adım adım rehberi izleyerek Bing geçmişiniz kolayca temizleyin.

Bing Geçmişinizi Silin

Bing geçmişinizin tamamını silmek için aşağıdaki adımları izleyin. Sildikten sonra web sitesi geçmişiniz temizlenir ve önceden ziyaret edilen web siteleri artık Bing geçmişinizde yer almaz.
 1. İstediğiniz internet tarayıcısında Bing alanına gidin.
 2. Sayfanın sağ üst kısmında Dişli simgesine  (ayarları temsil eden) tıklayın. Açılır bir menü belirecektir.
 3. Açılır menüde,  Arama Geçmişi seçeneğini seçin.
 4. Arama Geçmişi sayfasında Geçmişi Değiştir Ayarlarının yanında yer alan aşağı oka tıklayın.
 5. Geçmişi Değiştir ayarının altında beliren  Tümünü Temizle düğmesine tıklayın.
İşte bu kadar. Bing arama geçmişiniz artık silindi.
Bu adım adım rehberi izleyerek Bing geçmişiniz kolayca temizleyin.

Gizliliğinizi Korumanın Diğer Yolları

Çevrimiçi güvenliğinizi korumak gizliliğinizi sağlamak ve açık, kısıtlamasız bir internet deneyiminin tadını çıkarabilmeniz için önemlidir. İnternette VPN gibi ekstra bir koruma katmanı olmadan gezindiğinizde özel bilgilerinizin ağınızda bulunan üçüncü taraf sitelerle veya hackerlarla paylaşılması riskini almış olursunuz. IP adresiniz, konum ve arama geçmişi gibi bilgileriniz risk altındadır. Her zaman şunların farkında olmalısınız:
 • İnternet Hizmet Sağlayıcınız aktivitelerinizi, konumunuzu, ziyaret ettiğiniz siteleri, kimlerle iletişim kurduğunuzu ve daha fazlasını görebilir.
 • İnternet Hizmet Sağlayıcıları veya diğer sağlayıcılar sıklıkla bu verileri reklamcılar da dahil olmak üzere üçüncü taraflarla paylaşmakta, bunları satmaktadır.
 • Ziyaret ettiğiniz çeşitli web tabanlı araçların veya sitelerin gizlilik politikasını okuyup anlamanız önemlidir.
İnternette gezinirken gizliliğinizi korumak amacıyla şunları da yapabilirsiniz:
 • VPN kullanın: VPN, İnternet bağlantınızı şifreleyerek her bağlandığınızda ayrıcalıklı gizlilik ve güvenlik seviyesi sunar. VPN ile hiç kimse (İnternet Hizmet Sağlayıcınız veya gizli girenler hariç) ziyaret ettiğiniz siteleri, konumunuzu veya diğer kişisel verilerinizi göremez.
 • HTTPS kullanın: HTTPS bağlantınızın güvenli olduğunu gösterir; bu da HTTP kullanımından daha güvenli olduğu anlamına gelir. Gezinirken her zaman bu ön eki kullanın.
 • Risklerin farkında olun: Gezinirken çok sayıda kişisel bilginin sağlayıcınıza ve web sitelerinize gösterilebileceğinizi anlayın. Bu gerçeğin farkında olmak internette neler yapacağınıza ve ne gibi gizlilik önlemleri almanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olur.
 
Kaynaklar: Chron